Buluşlarım Kitap Özeti

İsmi genellikle Thomas Edison’la girdiği bilimsel mücadeleyle birlikte anılsa da Nikola Tesla, belki de gelmiş geçmiş en önemli mucitlerden biridir. Amerikalı mucit Edwin Armstrong, “Dünya, Nikola Tesla gibi birinin bir kez daha gelmesi için çok uzun bir süre beklemelidir,” der ve haklıdır da. Dönen manyetik alan, kablosuz enerji aktarımı, uzaktan kumandalı model tekne, Tesla bobini ve transformatörün mucidi pek bilinmese de Tesla’dır. Buluşlarım: Bir Dâhinin Özyaşamöyküsü, Tesla’nın kendi yaşamını anlattığı ve zamanın ötesinde bir zihne sahip olduğunu kanıtladığı muhteşem bir eser.

Fakat kısa süre içerisinde zaaflarımı ele geçirdim ve daha önce hiç yaşamadığım bir keyfi yaşadım; dilediğimi yapmayı… Zaman içerisinde bu güçlü zihinsel egzersiz benim için alışkanlık haline geldi. İlk başlarda dileklerim sönüktü fakat kademeli olarak arzu ile arzuyu gerçekleştirmek için gerekli irade özdeşleşti. Yıllarca süren bu disiplin pratiğinden sonra kendimi kontrol etmekte öyle uzmanlaştım ki bazı güçlü insanları mahveden ihtiraslar benim için adeta oyuncak gibiydi.

Nikola Tesla Kimdir?

Nikola Tesla 10 Temmuz 1856 yılında Sırbistan’ın Similjan kasabasında dünyaya geldi. Babası bir papaz olduğundan dolayı oğlunun da papaz olmasını istiyordu.

Annesinin okuması yazması yoktu ancak pratik ev aletleri icatları yapan bir kadındı. Reşit olduğunda gerçek soyadı Draganic’i değiştirerek Tesla yapmıştır.

Abisini bir at kazasında kaybettikten sonra bir takım yakıntılara oluştur ve şizofreniye yakın bir teşhis kondu. Tesla bu sorunu aşarak sağlığına tekrar kavuştu.

Annesinin verdiği destek ile Fizik ve Matematik alamındaki bilgisini ilerletti. Prag Politeknik Üniversitesinde okudu Almanca, İngilizce, İtalyan ve Fransızca dillerini öğrendi.

Okulunda elektrik bilgisini arttırdı fakat asosyal bir yapıya sahip olduğunda okulunu yarı da bıraktı. Ailesi ile olan ilişkisini kesti ve oto mühendislik firmasında çalışmaya başladı. Bu dönemde ağır bir depresyon geçirdi.

Babasının isteği ile Charles Ferdinand üniversitesine başladı ve burayı da yarıda bıraktı. Paris’te bir telefon şirketinde işe başladı

Burada çalışırken doğru akım motorları ve dinamolar konusunda tecrübe edinerek döner makineleri korumak için regülatör icat etti.

Yaşamının son dönemlerinde garip hareketler sergileyen Nikola Tesla içine kapandı. Biyografisini yazmak isteyenleri reddetti. Not almazdı her şeyi aklında tutarak uygulardı.

Buluşlarım Kitabı Hakkında

Buluşlarım Kitabı Sayfa Sayısı: 100

Buluşlarım Kitabı Basım Yılı: Ekim 2017

Leave a comment