Kuantum Bilmecesi Kitap Özeti

20. yüzyılın başlarında fizikçilerin farkına vardığı bir gerçek, bilimde büyük bir sarsıntıya neden oldu: Gözlemci, gözlemlediği şeyin davranışlarını etkiliyordu! Demek ki, gözlemin sonucu gözlemcinin varlığından bağımsız değildi! Sarsılmaz olarak görülen Newton Mekaniği meğerse birkaç yüzyıldır gözle görülmeyecek şekilde titreyip durmaktaydı.

Kuantum Bilmecesi bu keşfin bilim dünyasında ne tür tartışmalara yol açtığını ve o tarihten bu yana yaşantımızı nasıl etkilediğini eğlenceli ve oldukça anlaşılır bir dille açıklıyor, fiziğin en zor konularından biri olan kuantum teorisini bize açık şekilde anlatmayı başarıyor.

Fred Alan Wolf kuantum teorisini Planck, Bohr ve Einstein’dan başlayarak açıklamıyor; yola Eski Yunan filozoflarından, Zenon ve Aristoteles’ten çıkıp sözü Born ve Heisenberg’e getiriyor. Fizikçi ve bilimci olmayan okurun kuantum bilmecesini “çözmesini” sağlamak için Escher ve Vaserely gibi ünlü ressamların eserlerinden de faydalanıyor.

Kuantum bilmecesini çözmek isteyenler bu kitabın sayfalarında kuru kuruya fizik değil, felsefe ve sanatla renklendirilmiş eğlenceli bir bilim bulacaklar.

Fred Alan Wolf Kimdir?

Fred Alan Wolf, Bilim, Din & Mitoloji, İnsan ve Toplum kategorilerinde eserler yazmış popüler bir yazardır.

Başlıca kitapları alfabetik sırayla; Büyük Fikirlerin Küçük Kitabı, Evrenin Ruhu, Kartal’ın Bakışı, Kuantum Bilmecesi, Paralel Evrenler, Rüya Gören Evren olarak sayılabilir.

Fred Alan Wolf kitapları; Crea Yayınları, Omega, Ray Yayıncılık aracılığıyla kitapseverlerle buluşmuştur.
Fred Alan Wolf tarafından yazılan son kitap “Paralel Evrenler”, Ray Yayıncılık tarafından okurların beğenisine sunulmuştur.

Kuantum Bilmecesi Kitabı Hakkında

Kuantum Bilmecesi Kitabı Sayfa Sayısı: 376

Kuantum Bilmecesi Kitabı Basım Yılı: Eylül 2016

Leave a comment