Silmarillion Kitap Özeti

Tolkien’in en önemli çalışması olarak kabul edilen Silmarillion, onun yarattığı dünyanın özüdür. Kökleri Hobbit’ten önceye uzanır ve Yüzüklerin Efendisi’nde şekillenmeye başlayan bir dünyanın yaratılış öyküsünü barındırarak, tüm Tolkien eserlerinin üzerine yerleşebileceği bir yapı oluşturur. Yaşamı boyunca üzerinde çalışmayı terk edemediği ve giderek büyüyüp gelişen bu eser ancak ölümünden dört yıl sonra oğlu tarafından yayımlanabildi. Elflerin en beceriklisi olan Feanorun yarattığı üç Silmaril’in çalınmasıyla birlikte kadim dünyanın en kederli olayları gelişmeye başlar. Silmarillion, elflerin tanrılara isyan ederek Orta Dünya’ya sürülmelerini; orada insanlar ve Cücelerle birleşerek tanrıların en kötüsüne, Morgoth’a karşı verdiği umutsuz savaşı anlatır.

Daha önce “Güç Yüzüklerine Dair” ismiyle yayımlanan ancak Silmarillion kitabında olması gereken metinde bu kitapla birlikte tam metin olarak yayımlanmıştır.

Silmarillion Kitabı Hakkında Yorumlar

silmarillion ismini hala okuyup yazamadığım ama kusursuz olan bir kitap tolkienin yüzüklerin efendisi serisinden sonra tüm kitaplarını okumak istiyorum

Tolkien okumayı düşünüyorsanız kesinlikle Silmarillion okuyacağınız ilk kitap olmalı. Böylece diğer kitapları için harika bir alt yapı oluşturmuş olursunuz. Tolkien’in tüm kitaplarını okumuş biri olarak tavsiyem bir not defteri edinin ve okurken not tutarak devam edin.

Silmarillion Kitabı Hakkında

Silmarillion Kitabı Basım Yılı: Eylül 2017

Silmarillion Kitabı Sayfa Sayısı: 696

Leave a comment