Anne Frank’in Hatıra Defteri Kitap Açıklaması

Bu hatıralarda, her an Naziler tarafından yakalanma tehlikesi altında yaşayan bir grup insanın çektiği çilelerin yanı sıra, genç kızlığına yeni adım atan Anne’ın çekingenliklerle, küçük kaçamaklarla tomurcuklanan sevdası da anlatılıyor. Şartların acımasızlığına karşın yaşama gücünü yitirmeyen Anne Frank’ın hikayesi Can Yücel’in kendine has sesiyle aramıza karışıyor.

“Öldükten sonra da yaşamak istiyorum. Onun için Tanrı’ya bana bu vergiyi bağışladığı, kendimi geliştirmek, yazıyla kendimi, içimdekileri anlatmak kolaylığını verdiği için dualar ediyorum. Elime kalemi alınca hiçbir şey gözümde değil, üzüntülerim siliniyor, cesaretim artıyor.

Ama bakalım gerçekten değerli bir şeyler yazabilecek miyim? Umudum var. Niye mi? Yazarken düşüncelerimi, düşlerimi, yaşadığım, istediğim şeyleri gözümün önünde canlandırabiliyorum.

Anne Frank Kimdir?

  • 1929 doğumlu olan Anne Frank Adolf Hitler’in iktidara gelmesinden bu yana ailesi ile birlikte Almanya’dan Amsterdam’a taşınan bir genç kızdır.
  • 1942 yılında Almanlar’ın Hollanda Yahudileri’nin yakalamaya çalıştığı Frank ve Van Pels Aileleri’ni oluşturan 8 kişi Anne Frank’ın babasının iş yeri olan binanın üst katlarında küçücük odada gizlenmeye başlamışlardır.
  • Bu saklanma tam tamına 25 ay sürmüştür. Anne Frank bu sürede ailenin yaşadıklarını günlüğünde anlatmaktadır.
  • Bir ihbar sonucunda yakalanmalarının ardından toplama kamplarına götürülen aileden sadece Anne’in babası Otto Frank yaşamayı başarıyor.
  • Anne Frank’ın Almanlar’a teslim olmalarından kısa bir süre sonra önce tifus hastalığından öldüğü söylenmektedir.
  • Otto Frank savaştan sonra 1947 yılında kızının günlüklerini kitap olarak yayınladığında Yahudi Soykırımı’nı bizzat ölenlerden biri tarafından yazılan bu kitap en çok satılan kitaplar arasına giriyor

Anne Frank’in Hatıra Defteri Kitabı Hakkında

Anne Frank’in Hatıra Defteri Sayfa: 284

Anne Frank’in Hatıra Defteri Basım Yılı: Kasım 2017

Leave a comment