Üç Sahtekar Kitap Özeti

“İnsanın gecelerini esir alacak kadar iyi kurgulanmış bu kâbuslar kolay kolay unutulmayacak türden.”

– Jorge Luis Borges

Başta H. P. Lovecraft olmak üzere kendisinden sonraki birçok yazarı etkileyen Arthur Machen, modern korku edebiyatının erken dönem ustalarından biri. Türün en “garip” kitaplarından biri olan ve Robert Louis Stevenson’ın üslubundan fazlasıyla etkilenen Üç Sahtekâr ise yazarın hem üslup hem de kurgu konusundaki yeteneklerini gözler önüne serdiği bir korku klasiği.

Londra’nın karanlık sokaklarında bir gizem dolaşmaya başlamıştır. Altın bir sikkenin ve “gözlüklü adam”ın peşinde olan karanlık bir tarikatın şehirde yol açtığı kaosla ilgili farklı kişilerin başından geçen gizemli ve birbiriyle bağlantılı öyküler, kadim zamanlara dayanan bir sırrı gözler önüne serer. Akılcı ve kuşkucu başkarakterler ise tanık oldukları her öyküde artan bir gizem ve dehşetle karşı karşıya kalırlar. Ortaya çıkan macera ise aldatmacalarla dolu, dehşet verici, ince ince örülmüş, grotesk bir okült anlatıdır.

Arthur Machen Kimdir?

Arthur Machen, 3 Mart 1863 yılında Monmouthshire, İngiltere’de dünyaya gelmiştir. Gotik bilim kurgunun oluşmasına öncülük etmiş Galli bir yazardır.

Yazarlık dışında gazetecilik, çevirmenlik ve oyunculuk da yapan Arthur Machen, özellikle 1890’lı yıllarda yazdığı fantastik ve korku öyküleri ile dikkat çekmiş ve edebiyat dünyasının öne çıkan isimlerinden biri olmuştur.

Üç Sahtekar Kitabı Hakkında

Üç Sahtekar Kitabı Sayfa Sayısı: 200

Üç Sahtekar Kitabı Basım Yılı: Şubat 2019

Leave a comment