Mülksüzler Kitap Özeti

Mülksüzler’in kaleme alındığı dönem olan 1968 kuşağı, geçtiğimiz yüzyılda sisteme yönelik eleştirel yaklaşımların en çok gündemde olduğu, aydın çevrelerin konvansiyonel toplum mekanizmalarına karşı en fazla eleştirel düşünce ürettiği zamanlardan biridir. Bu dönemde Marx’ın metinleri ve Diyalektik Materyalizm kuramı yeniden ele alınmış ve dönemin şartlarına göre yeniden değerlendirilmiştir.Bu paralellikte Diyalektik Materyalizm hakkında düşünmek ve Diyaektik Materyalizm’i bugünün şartları kapsamında değerlendirmek, mevcut ileyişe karşı gelen bir mimarlığın olabilirliği ve bunun olası metotları hakkında fikir vermektedir. David Harvey’in Ursula Leguin’e de değinerek ortaya attığı Diyalektik Ütopya kavramı, şimdiye kadar üretilen ve sistemin dışında kendi başına var olan ütopik yaklaşımların başarısızlığına karşılık yöntem sistemin içinde ve sistemle birlikte var olmayı başarabilen yaklaşımlara dikkat çekmektedir. Sistemle kurduğu diyalektik ilişki kapsamında yer yer sistemle savaşan ve bu sayede sistemi çökertmeyi amaç edinen anarşizan yaklaşımlar, bu bağlamda umut vericidir.

Mülksüzler kitabı yorumları

” Bilim kurgu ile politikanın birleşmesinden ortaya çıkan en başarılı kitaplardan biridir Mülksüzler. Klasik Ursula K. Le Guin kitaplarında olduğu gibi yine iki dünya yaratılmış ve mülk kavramı ile mülksüzlük kavramı ince ince işlenmiş içerisinde. ”

“Bir buçuk yıllık bir bekletme süresinden sonra bir solukta okuduğum bir kitap oldu. Öncelikli tavsiyem kitaba başlamadan önce mutlaka kitaba hazır olup olmadığınızı denetleyin çok dingin bir kafayla başlamanız kitabı anlama evresinde çok işinize yarayacak aksi takdirde sıkılır bırakırsınız. ”

Ursula K. Le Guin Kitapları

Yerdeniz,Mülksüzler, Yerdeniz Büyücüsü, Rocannon’un Dünyası, Dünyaya Orman Denir, Balıkçıl Gözü, En Uzak Sahil, Kadınlar Rüyalar Ejderhalar, Atuan Mezarları, Tehanu, Yerdeniz Öyküleri, Bağışlanmanın Dört Yolu, Öteki Rüzgâr, Uçuştan Uçuşa, Dünyanın Doğum Günü, Marifetler, İçdeniz Balıkçısı, Sesler, Güçler, Lavinia, Rüyanın Öte Yakası, Aya Tırmanmak, Yerdeniz, Malafrena,Zihinde Bir Dalga,Lao Tzu: Tao Te Ching

Künye

Sayfa Sayısı : 336

lk Baskı Yılı : 2017

Leave a comment