İnsanın Türeyişi Kitabı Konusu

Darwin 1859’da yayımladığı Türlerin Kökeni kitabıyla dünyamızın tarihini sonsuza kadar değiştirmişti. Ancak insanın evrimini ayrıntılarıyla açıklamaktan, biraz da gelecek tepkilerden çekinerek geri durmuştu. 12 yıl konu üzerine yoğun bir şekilde çalıştıktan sonra, ilk basımını 1871 yılında gerçekleştirdiği İnsanın Türeyişi ve Cinsel Seçilim kitabıyla bu açığı kapattı. Elinizdeki bu kitap Darwin’in kitabının ilk bölümünün 1874 tarihli baskısının çevirisidir.

Zaman içinde Darwinci devrim, dünya üzerindeki her eğitimli insanın aklında ve kalbinde emin ve rahat bir şekilde yerini alacaktır, fakat bugün Darwin’in ölümünün üzerinden bir asırdan fazla zaman geçmesine rağmen hâlâ onun parmak ısırtan çıkarımlarla dolu ifadelerini tam olarak hazmedebilmiş değiliz.

Daniel Dennett, Darwin’in Tehlikeli Fikri Darwinci kuram yalnızca üstün bir açıklama gücüne sahip olmakla kalmaz; açıklamasındaki ekonomikliğin güç dolu bir zarafeti, dünyanın en unutulmaz başlangıç mitlerine bile üstün gelecek şiirsel bir güzelliği vardır.

Charles Darwin Kitapları

1. İnsanın Türeyişi
2. Seksüel Seçme
3. İnsanın Türeyişi
4. The Origin of Species
5.Yaşamım
6. The Descent Of Man And Selection In Relation To Sex Part 2
7. The Descent Of Man And Selection In Relation To Sex Part 1
8. On The Origin Of Species or The Preservation Of Favoured Races In The Struggle For Life
9. The Movements And Habits Of Climbing Plants
10. The Expression Of The Emotions In Man And Animals

İnsanın Türeyişi Kitabı Hakkında

İnsanın Türeyişi Kitabı Sayfa Sayısı : 280

İnsanın Türeyişi Kitabı İlk Basım Yılı : 2019

Leave a comment