Göğe Bakma Durağı Kitap Özeti

İkimiz birden sevinebiliriz göğe bakalım Şu kaçamak ışıklardan şu şeker kamışlarından Bebe dişlerinden güneşlerden yaban otlarından Durmadan harcadığım şu gözlerimi al kurtar Şu aranıp duran korkak ellerimi tut Bu evleri atla bu evleri de bunları da Göğe bakalım.

Turgut Uyar Kimdir?

Şiirlerine çok yönlü bakmayı doğru olarak gördüğü için batı ve divan şiirinin etkilerini kullandı. Bu anlamda örnek alması gereken şair çok fazlaydı. İlk başlarda Garip akımının izlerinden gitti. Zaman içinde kendini geliştirerek ikinci yeni akımın etkisine girdi bu alanda öncü listeye adını yazdırdı. Bu tercihinden sonra zaman içinde kendine has bir tarz yakalamayı başardı. Açık ve anlaşılır şiirler yazdı. 

Turgut Uyar yaşamının son demlerinde olduğu bildiği için inzivaya çekildi. Alkol alışkanlığının hediyesi olan siroz onu yakalamıştı. Bu teşhisin onun elinden birçok şeyini alacağını bildiği için uzunca bir süre hastaneye gitmeyi erteledi fakat Tomris Uyarın ısrarı ile hastalığının teşhisini doktorlarından duydu.

Hastaneleri hiç sevmezdi Uyar fakat Hastaneye yatmaktan başka çaresi yoktu. Dalağının iflas etmiş olması Karaciğerinin tek başına savaşamayacak duruma gelmesi durumunu kötüleştirmişti. Tek serumla beslenen Uyar’ın şuuru da bir gidip bir geliyordu artık. Daha fazla yapılacak bir şey kalmadığı için eve çıkmasına izin verildi Tomris Uyar her anında yanındaydı.

  Ölüm sanki sıradan ve her gün yaşanan bir şeymiş gibi yaşadı Turgut Uyar. Bir sevdiğinde bir de içtiğinde dozunu ayarlamamıştı. 22 Ağustos 1985 yılında evinde vefat etti Turgut Uyar. Oğlu arkasından söyle demişti babası için; “Sevmek ve içmek, ikisini de sonuna kadar kullandı. Ama sevdiği için değil, içtiği için öldü”.

İçinde yer alan baba özlemi, müzikten etkilenerek şiire âşık olması, Tomris’e duyduğu derin aşkı ile Turgut Uyar geçti bu dünyadan. 

Göğe Bakma Durağı Kitabı Hakkında

Göğe Bakma Durağı Sayfa Sayısı: 112

Göğe Bakma Durağı Basım Yılı: Kasım 2017

Leave a comment