Bilim kurgu türünde yazılmış olan en önemli romanlardan bir tanesi olan Fahrenheit 451; dünyaca ünlü yazar Ray Bradbury tarafından kaleme alınmıştır. Fantastik edebi akımların izlerinin de yer aldığı bu roman; 21. Yüzyıldaki korkunun ustalıkla işlendiğini de gözler önüne seriyor. 21. Yüzyılın bir başyapıtı olmayı başaran bu eser; Guy Montag’ın başından geçen birtakım olayları konu almaktadır.

Bir itfaiyeci olan Guy Montag; bütün gün televizyon izleyen bir kadınla evliydi. Yakın bir zamanda evlerinin yakınına taşınan Clarisse ile arkadaş oldu ve hayatı birdenbire değişiverdi. Önceden kitapların yüzüne dahi bakmayan bu adam; bir anda kitapların değerini anlamaya başladı.

Bu zamana kadar bildiklerini sorgulamaya başlayan Montag; kitapları okumaya başladıkça, insanlık için kendini feda edenlerin var olduğunu kavradı. Aslında bu dünya bu şekilde yaşanabilecek bir yer miydi, bunu sorgulamaya başladı. Fantastik ve bilim kurgu türünün en iyi örneklerini yansıtan Fahrenheit 451; sizin de hayatı baştan sorgulamanıza yardımcı olacak ve gözlerinizi açacak.

Kitabın Yazarı: Ray Bradbury
Yayınevi: İthaki Yayınları
Sayfa : 242
Baskı Yılı: 2012

Leave a comment