Bir aşk hikayesini anlatan bir kitaptır. Yazarı Fernando de Rojas’tır. Yazar modern İspanyol edebiyatı kurucularındandır. Aşkı en iyi şekilde anlatmıştır.

Yazarın üslubu oldukça çekici ve aşkı bütün hatlarıyla ele alır niteliktedir. Aşk içerisinden birden fazla duyguları barındırmaktadır. Aşk denilince akla, sevgi, şefkat, hırs, nefret, tutku ve şehvet gibi kavramlar da gelmektedir. Aşk bunlarla bütün halindedir.

Kitapta, dertli aşıkların kavuşmasını sağlayan Celestina’dır. Celestina, çöpçatan ve büyücüdür. Maharetleri arasında bakireleri bulmak vardır. bu yüzden öğrencilerin en büyük sırdaşı ve rahiplerinde emrindedir.

Herkesle iletişim kurabilen biri olan Celestina genç kızların bekaretlerini satmaktadır. İnsanların evlerine girme konusunda üstüne yoktur. Çocuklara şifacı olarak girer ve herkesi tanır.

Oldukça farklı ve sıradan olmayan bir kitaptır. Hem aşk hem de mizah içeriklidir. Celestina, edebiyat üzerinde büyük etkiler bırakmış bir kitaptır. Bu özelliği ile dikkatleri çekmektedir. Dönemin kitaplarına oranla farklı yargıların bulunduğu ve değişik duyguların anlatıldığı kitaptır.

Aşk, içerisinde her duyguyu barındırması ile aşktır. Bu bağlamda kitap sizleri etkisi altına alacaktır.

Kitabın Yazarı: Fernando De Rojas
Yayınevi: Ayrıntı Yayınları
Sayfa : 128
Baskı Yılı: 2016

Leave a comment