En son kitaplarından “Yaşasın Ç Harfi Kardeşliği” Adlı çocuk romanı, Ankara Üniversitesi Çocuk ve Gençlik Edebiyatı Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin (ÇOGEM) 2014 Çocuk ve Gençlik Edebiyatı Roman Ödülü’ne ve Çocuk ve Gençlik Yayınları Derneği’nin (ÇGYD) 2013 yılın Çocuk Romanı Ödülü’ne layık görülen usta yazar Behiç Ak, sıcak mı sıcak bir mahalle öyküsüyle okurlarıyla yeniden buluşuyor.

Lunaparkta bir küp dolusu bilye kazanan İbrahim, yani İbo ve mahalle arkadaşlarının güzel oyun dünyasını anlatan bu öykü, her yaştan okurun içinde kaybolacağı eğlenceli, hoş ve güzel altyapıya sahip. Sokakta oynanan oyunların her sosyal sınıftan çocuğu bir araya getiren, ayrıca aynı zamanda eşitleyen yönünü vurgulayan elinizdeki kitap, iletişim ve paylaşma konuları üzerine düşünmek için de ideal.

Anadolu’nun farklı kentlerinde ve mahallelerinde oynanan bilye, misket, meşe, cıncık, zıpzıp gibi yüzlerce farklı isimle anılan ve her kuşaktan çocukla buluşan bu renkli ufak camdan kürelerin (bilye) önemli yer tuttuğu kitap, oyunların büyüsünü yeniden hatırlatarak, sizleri güzel bir dünyaya götürüyor.

İbo ve Pisi, lunaparkta koca bir küp kazandılar..

Kitabın Yazarı: Behiç Ak
Yayınevi: Günışığı Kitaplığı
Sayfa : 28
Baskı Yılı: 2014

Leave a comment